Obnova in polaganje parketa

Potrebujete nov parket?
Je vaš parket dotrajan in potrebujete obnovo?

Če kimate pri teh vprašanjih, potem smo pravi naslov za vas!

Obnoviti je mogoče vse vrste parketa

Ko parket nima več pravega leska in je opaz­na večja obraba površine, lahko z obnovo oživimo živahne barve lesa. Zanjo se odločimo takrat, ko na oblogi nastanejo mesta, ki niso več zaščitena – bodisi zaradi obrabe bodisi zaradi poškodbe, nam pojasni Janez Vovk iz Parketarstva Primož. Obnoviti je mogoče tako rekoč vse vrste parketa, masivne in večslojne gotove parkete, pri katerih je debelina zgornjega sloja vsaj 2,5 mm ali več. Sicer pa je to priporočljivo narediti na približno 15 let, odvisno od intenzivnosti uporabe in obrabe površine, postopek pa se razlikuje glede na to, ali je parket lakiran ali oljen. Mojstri potrebujejo za obnovo približno 50 kvadratnih metrov parketa tri do štiri dni, cene brušenja in lakiranja pa se gibljejo okoli 15 evrov na kvadratni meter. Obnove parketa se načeloma lahko lotimo kadar koli v letu, tudi pozimi, edini pogoj je, da se v prostoru vzdržuje stalna temperatura med 15 in 20 stopinjami.

Obnova lakiranega parketa

Lakirani parket zahteva manj čiščenja in predvsem manj vzdrževanja. Njegova bist­vena prednost je po besedah Gašperja Pavliča prav debel sloj laka, ki preprečuje vdor umazanije in vlage, hkrati pa površino naredi zelo odporno. Priporočljivo je, da se obnavlja celotna površina naenkrat oziroma v vseh prostorih hkrati, svetuje Janez Vovk, saj je barvni odtenek obnovljenega parketa drugačen, poleg tega je cena obnove pri večji kvadraturi ugodnejša. Iz prostora je treba umakniti vse pohištvo in odstraniti zaključne obstenske letve, nato mojster odbrusi stari lak in manj kot milimeter lesa (lahko je to le nekaj desetink milimetra, odvisno od stopnje poškodovanosti), postopek opiše Andreja Voglar. Po potrebi zapolni in zgladi nastale fuge oziroma reže med deščicami in globlje poškodbe, nato pa sledi nanos enega sloja temeljnega laka in več slojev zaključnega laka, ki ima lahko različno stopnjo sijaja – od mat do visokega sijaja – ter pritrditev zaključnih letev. Površina je pohodna po enem dnevu. Bolj zapletena je obnova reliefnih obdelav in krtačenih parketov, opozori Vovk, saj je po brušenju zelo težko ali skoraj nemogoče povrniti prvotni videz. Delno je denimo mogoče znova opraviti krtačenje parketa, medtem ko so druge izvedbe mogoče le zelo omejeno oziroma zahtevajo veliko ročnega dela, kar storitev izjemno podraži.

Obnova oljenega parketa

Pri oljenem parketu nam je večina prej navedenih postopkov in težav prihranjena, pojasni Voglarjeva. Ko je zaščitni sloj oljenega parketa nekoliko obrabljen, ga lahko sami znova naoljimo, kjer je to potrebno, lahko po celotnem prostoru ali samo tam, kjer je obraba največja, npr. pri vhodnih vratih, pred kuhinjskim pultom ali okoli mize, kjer veliko drsamo s stoli. Brušenje praviloma ni potrebno, zato se tudi dolgoročno ohrani reliefni vzorec parketa. Pavlič ob tem omeni še eno prednost oljenega parketa, in sicer možnost popravila. »Če se nam pri oljenem parketu poškoduje manjša površina, lahko vdolbinico preprosto pobrusimo, pokitamo, odvečno maso obrusimo in na koncu na­oljimo. Po nekaj urah ne bo več opaziti, kje je bila poškodba. Na lakirani površini moramo nasprotno obrusiti celotno površino, mesto poškodbe popraviti in spet lakirati celotno površino.«

Uporabljamo materiale priznane blagovne znamke Dr. Schutz

NAŠE STORITVE
Kmečke deske
Troslojni gotovi parket
Dvoslojni gotovi parket
Masivni gotovi parket
Laminatni podi

Kmečki pod

Kmečki pod simbolizira tradicijo in strast do lesenih podov. Je masivni pod večinoma dolžine od 0,60 do 2,3 metra, širine 80 do 160 mm ter debeline 15 ali 22 mm, ki ga odlikujejo visoko tehnične zmogljivosti. Ima utor in pero ter posnete robove; priporočljivo ga je oljiti. Pri kmečkem podu večinoma govorimo o I. in II. kvalitetnem razredu. Lahko ga polagamo v različne oblike, ribja kost, ladijsko, nametano, tretinjsko ….

Troslojni parket

Troslojni panelni parket je gotova talna obloga, sestavljena iz treh slojev, običajno večjih dimenzij in sicer dolžine do 2200 mm, širine 200 mm in debeline od 13 do 18 mm. Parket odlikuje enostaven način polaganja in sicer plavajoče polaganje s suhomontažnim klik sistemom spajanja desk, ki zagotavlja čisto in hitro montažo. Vseeno je možno tudi polaganje z lepljenjem po celotni površini na podlago.

Kot že samo ime pove je gotovi troslojni parket sestavljen iz treh slojev zgornje plasti že obdelanega (brušenega, lakiranega ali oljenega) plemenitega lesa, srednjega sloja, ki predstavlja prečno lepljen mehkejši les (npr. smreka) in spodnjega sloja stabilizacijskega furnirja. Lahko ima izgled deske ali parketa, se pravi da je zgornji sloj iz enega kosa plemenitega lesa (izgled deske 1. lamelni), lahko pa je sestavljen iz večjih ali manjših parketnih deščic v dveh ali treh vrstah (izgled parketa 2. lamelni ali 3. lamelni).